Շրջակա միջավայրի նախարար
Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարությունը գործադիր իշխանության հանրապետական մարմին է, որը մշակում եւ իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի պահպանության եւ բնական ռեսուրսների բանական օգտագործման բնագավառներում պետական քաղաքականությունը:
Արամ Մեյմարյան
Տիգրան Գաբրիելյան
Արա Մկրտչյան
Երեւան 0010, Հանրապետության հրապարակ, Կառավարական տուն 3
52-10-99
http://www.env.am
Էկոպարեկային ծառայություն
Պետ` Վլադիմիր Կիրակոսյան
Էկոպարեկային ծառայությանն է վերապահված պետական անտառների կայուն կառավարման՝ պահպանության, պաշտպանության, վերականգնման, անտառապատման և արդյունավետ օգտագործման ապահովումը, պետական անտառների արտադրողականության բարձրացումը, կենսաբազմազանության պահպանությունը։
Ծառայության գործառույթներն են՝ պետական անտառների և անտառային հողերի պետական հաշվառման, անտառային պետական կադաստրի, անտառային տնտեսությունների վարման, անտառների վերականգնման և անտառապատման միջոցառումների կազմակերպումը, պետական անտառների տիրապետումն ու օգտագործումը և Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված այլ լիազորությունների իրականացումը:

Министр окружающей среды
Министерство окружающей среды Республики Армения является республиканским органом исполнительной власти, который разрабатывает и осуществляет государственную политику в сферах охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов Республики Армения.
Арам Меймарян
Тигран Габриелян
Ара Мкртчян
Ереван 0010, площадь Республики, Дом Правительства 3
52-10-99
http://www.env.am
Экопатрульная служба
Начальник: Владимир Киракосян
Экопатрульная служба занимается стабильным управлением - обеспечением сохранения, защиты, восстановления, облесения и эффективного использования государственных лесов, повышением производственности и сохранением биоразнообразия государственных лесов.
Функции Службы: ведение государственного учета государственных лесов и лесных земель, лесного государственного кадастра, лесных хозяйств, организация восстановления лесов и мероприятий по облесению, владение и использование государственных лесов и реализация определенных законами Республики Армения других полномочий.