Ծնվել է 1905թ. Եղեգնաձորում: Սովորել է Նովոչերկասկի գյուղատնտեսության և մելիորացիայի ինստիտուտում: Աշխատել է որպես դասախոս: Եղել է ՀԿ/Բ/Կ կենտկոմի երրորդ, ապա և՝ երկրորդ քարտուղար:
Նրա պաշտոնավարության օրոք պատերազմը դեռ շարունակվում էր:
Պատերազմն ավարտվեց: Երկիրը կանգնեց նոր դժվարությունների առաջ. անհրաժեշտ էր արտադրությունը ռազմական ռելսերից խաղաղ ռելսերի տեղափոխել: Կառավարությունն զբաղված էր արդյունաբերության և գյուղատնտեսության վերականգնմամբ:
Հայաստանը պատերազմում մեծ կորուստներ էր կրել. հազարավոր հայորդիներ զոհվել էին ռազմաճակատում. դժվար էր հոգեբանորեն, դժվար՝ ֆիզիկապես. աշխատող-տղամարդու ձեռքի պակաս կար: Հարկավոր էր այդ ամենը հաղթահարել, երկիրը պոկել այդ վիճակից, և Ա. Սարգսյանին հաջողվեց այդ իրականացնել:

Родился в 1905 году в Ехегнадзоре. Учился в Новочеркасском институте сельского хозяйства и мелиорации. Работал в качестве лектора. Был третьим, затем вторым секретарем ЦК КПА.
В годы его премьерства еще продолжалась война. Она закончилась, и страна встала перед новыми трудностями: было необходимо перевести производство с военных на мирные рельсы. Правительство было занято восстановлением промышленности и сельского хозяйства.
Армения понесла большие потери в войне, тысячи армян пали на фронте, было трудно как психологически, так и физически: ощущался недостаток мужских рабочих рук. Нужно было преодолеть все, вывести страну из этого положения, и А.Саркисяну удалось это сделать.